Opony TORUS :: Czym powinno charakteryzować się ogumienie do maszyn i urządzeń komunalnych?

Właściwy dobór ogumienia do warunków pracy maszyny to jeden z najistotniejszych aspektów pracy doradcy techniczno-handlowego zajmującego się oponami wielkogabarytowymi.

Prawidłowy wybór skutkuje możliwie najbardziej efektywną eksploatacją, pozwalającą w pełni wykorzystać wszystkie zalety opony. Błąd w doborze może stać się przyczyną nie tylko przyspieszonego zużycia, ale także co gorsza może doprowadzić do awarii ogumienia, w skrajnych przypadkach grożących wystrzałem, który może skończyć się prawdziwą tragedią. Profesjonalny doradca z pewnością zwróci uwagę przede wszystkim na podłoże po którym porusza się maszyna. Opony przemysłowe według kodu TRA dzielimy na klasy, które określają w jakich warunkach opona znajdzie swoje zastosowanie. Obecnie mamy na rynku opony do wszelkich warunków terenowych: klasa L3/E3 od grząskich, mało zwięzłych podłoży jakie występują w żwirowniach, piaskowniach, placach budów, przez utwardzone place załadunkowe, betonowe i asfaltowe podłoża na których występuje zjawisko przyspieszonego zużycia – klasa L4/E4, po najtrudniejsze warunki pracy jakie występują w kopalniach podziemnych rud metali i odkrywkowych kopalniach surowców mineralnych- klasa L5. 

Kolejnym aspektem, który ma duży wpływ na prawidłowy dobór opon przemysłowych, jest rodzaj materiału przewożonego/przesypywanego przez maszynę. Należy tu pod uwagę wziąć jego twardość, wagę oraz gabaryty. Niemal pewne jest to, że raz na jakiś czas materiał przewożony znajdzie się pod kołami maszyny i jeżeli bieżnik opony nie będzie wystarczająco zabudowany, a mieszanka gumowa nieprawidłowa, to z dużym prawdopodobieństwem nastąpi awaria opony.
W przypadku maszyn i urządzeń komunalnych zwykle mamy do czynienia z twardymi podłożami takimi jak płyty betonowe, plac betonowy lub asfaltowy. Dodatkowo rodzaj przewożonego materiału jest często trudny do określenia, bo przecież nie ma żadnej gwarancji, że w pojemniku „na papier” nie znajdzie się spory kawałek drutu zbrojeniowego. W związku z powyższym do zastosowań komunalnych nadają się opony przeznaczone na twarde nawierzchnie, które powinny charakteryzować się wysokim, mocno zabudowanym bieżnikiem oraz mieszanką gumową odporną na przecięcia i ścieranie. Pozostałe aspekty doboru opony, takie jak waga pojazdu, prędkość pojazdu, temperatura pracy maszyny, czy długość dróg odstawu to już temat na kolejny artykuł.

zobacz wszystkie ikona

linc
cert cert cert cert cert
linc

oponyrol2

EN

flaga

DE

flaga

RU

flaga

PL

flaga